SKU 4748
Availability

SLUNCE, SENO, JAHODY (1983) * with switchable English subtitles *

Zdenek Troska Writers: Zdenek Troska (story), Zdenek Troska (screenplay) | 1 more credit » Stars: Pavel Kikincuk, Bronek Cerny, Veronika Kánská
$13.99

A Czech agricultural student, Šimon Plánička, arrives at the small South Bohemian town of Hoštice, and joins the local JZD (agricultural co-op) with the intention of trying out his experiment regarding the "Milk yield of cows in regards to a cultured environment". He runs into difficulty with the directorship of the JZD, but he finds them eager to help once they hear he's the son of the local agricultural commissioner, as his last name is also Plánička. Blažena Škopková is given the task of finding out how things are looking. However everything is complicated by the jealousy of Blažena's boyfriend Venca.

Student vysoké zemědělské školy Šimon Plánička, přijíždí do jihočeské vísky Hoštic na brigádu v místním JZD. Zároveň chce vyzkoušet v praxi svůj experiment na téma "dojivost krav v závislosti na kultuře prostředí." Vedení JZD však nechce o žádném prapodivném pokusu ani slyšet. Proto mladík zkusí štěstí u faráře Otíka, u nějž experiment vyjde a farářova kráva podojí až zázračné množství mléka. Do děje vstupuje Blažena, dcera paní Škopkové, u níž je Šimon ubytován. Ta má za úkol zjistit, jak se věci mají. Všechno však komplikuje žárlivost Blaženina kluka Vency, který si myslí, že Blažena čeká dítě se Šimonem a ne s ním. Navíc se po vesnici roznese, že Šimon je synem předsedy krajské zemědělské správy.

DVD-R is in Czech with switchable English subtitles.  Approx. 82 mins.  See film sample for sound and video quality!

play button