Artikelnummer 2923
Verfügbarkeit

BLAZNOVA KRONIKA (A Jester’s Tale) (1964) * with switchable English subtitles *

Karel Zeman Writers: Pavel Jurácek (screenplay), Radovan Krátky, 2 more credits » Stars: Petr Kostka, Emília Vásáryová, Miroslav Holub
$13.99

This mix of a historical comedy and fantasy deals with the life of a young plowman, Petr, who, in 1625, was pressed gang into the Army to fight on the battlefields of the Thirty Years’ War.  At the film’s beginning, Petr accidentally runs  into a military recruiter, the mercenary Matej as well as his future military cronies and friends, not to mention a girl by the name of Lenka.  All these characters will experience the futility, offbeat humor and misadventures of war while trying not to lose their heads in the process.

Jde o historickou komedii v žánru fantasy se zjevným protiválečným kontextem, která pojednává o osudech mladého oráče Petra (Petr Kostka), který je v roce 1625 násilně odveden do armády, aby bojoval na bojištích třicetileté války. Na počátku filmu se Petr náhodně setkává s vojenským verbířem (a se svým pozdějším vojenským kumpánem a kamarádem) žoldnéřem Matějem (Miloslav Holub), později i s dívkou Lenkou (Emília Vašáryová). Tyto tři hlavní postavy pak spolu procházejí celým dějem filmu. Snímek, ostatně tak jako většina hraných filmů režiséra Karla Zemana, je plný neotřelého humoru, mnoha filmových triků i nevšedních a výrazných výtvarných počinů. 

DVD-R IS IN CZECH WITH SWITCHABLE ENGLISH SUBTITLES. LENGTH OF FEATURE FILM:  84 mins.

PLEASE NOTE THAT SWITCHABLE (SOFT) SUBTITLES WILL NOT SHOW UP WHEN VIEWING THE SAMPLE BELOW.  IF YOU SEE SUBTITLES, THEN THEY ARE HARD-ENCODED (meaning, they cannot be turned off when viewing the film):

play button