SKU 4939
Availability

MARKETA LAZAROVA (1967) * with switchable English subtitles *

Frantisek Vlácil Writers: Frantisek Pavlícek, Vladislav Vancura (novel) | 1 more credit » Stars: Josef Kemr, Magda Vásáryová, Nada Hejna
$13.99

Kozlik, the overbearing and tyrannical father of Mikolas and Adam, sends his sons out to plunder unsuspecting travelers. In the course of doing so, they end up with a young German hostage, whose father manages to escape to the King with news of the robbery and kidnapping. Kozlik knows it'll only be a matter of time before the King's men arrive to wreak vengeance, so he sends Mikolas to pressure his neighbor, Lazar, to join him in a war against the royal house.  When Mikolas is unsuccessful in convincing Lazar to do so, he abducts his daughter, Marketa, just as she's to join a convent.  The King does indeed send an army and Lazar is once again called upon to war, this time against Kozlik.

Proslulá historická balada Františka Vláčila dodnes fascinuje zemitostí, s jakou je postižen život ve středověku. Titulní hrdinkou je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka... Brutální boje i bizarní postavičky ploužící se zdivočelou zemí jsou postiženy s mimořádnou výmluvností i obrazovou podmanivostí. 

DVD-R is in Czech and German with switchable English subtitles.  Approx. 165 mins.  See film sample for audio and video quality!

REGION FREE

play button