Artikelnummer 5327
Verfügbarkeit

LELICEK IN THE SERVICES OF SHERLOCK HOLMES (1932) * with switchable English subtitles *

Karel Lamac Writers: Václav Wasserman (screenplay) (as V. Wasserman), Hugo Vavris (novel) Stars: Vlasta Burian, Martin Fric, Lída Baarová
$13.99

The prime minister of Puerto Rico has hired Sherlock Holmes to find a double for King Fernando XXIII of Puerto Rico. The weak and anxious king is scared of anarchists and doesn't want to show himself in public. The queen's none too happy either:  the couple still hasn't produced an heir. Sherlock Holmes comes across a picture of Frantisek Lelicek in Prague's newspapers and immediately goes on the hunt for the man who could easily pass for the king of Puerto Rico. Lelicek is a far-from-shy Bohemian, whose life revolves almost entirely around food and money. He has plenty of debt and is in the process of running from his creditors, when he meets Sherlock, who offers him quite a bit of money to go to the Spanish-speaking kingdom and play the ruler.  He doesn't like it at first; but after meeting the prime minister and being proclaimed "king", he takes to being top dog when the king goes into exile. It doesn't take long for him to re-arrange a new government and even have a new national anthem published. He even gets on splendidly with his queen ... who, unbeknownst to him, also happens to be a double. But then, assassins start up again with more plots to do away with the king. Lelicek's starting to get second thoughts about the whole thing, but the real queen is quite satisfied with his performance. When news arrives the real king has died, Lelicek can't resist taking his place for real and commissions Sherlock Holmes to find yet another double.

Portorický předseda vlády pověřil detektiva Sherlocka Holmese, aby našel dvojníka portorickému králi Fernandu XXIII. Slabý a ustrašený král se bojí anarchistů a nechce se ukazovat na veřejnosti. Nespokojená je i královna, pár je totiž stále bez následníka. Sherlock Holmes najde v českých novinách obrázek Františka Lelíčka z Prahy a hned se za ním vydal. Lelíček je vykutálený Čech, který myslí jen na peníze a na jídlo. Doma má dluhy a věřitelé ho stále pronásledují a když mu Sherlock nabídne peníze, tak se s ním vydá do Portorika. Ve vlaku se naučí „Španělsky snadno a rychle“. V Portoriku se doví svůj úkol: dělat dvojníka. Nejdřív se mu to nelíbí ale pak se nechá přemluvit, setká se s předsedou vlády, s dvorním maršálkem etiketou a i se samotným králem. Když král odjede do exilu, Lelíček začne vládnout. Ukáže se lidu, a přestojí s Holmesovou pomocí atentát. nechal se fotit na známky, vynadal ministrům, vyřídil resty a ujal se vlády pevnými otěžemi, nechá i vyhlásit novou hymnu a setká se s královnou, je to ale její dvojnice. Když ho pravá královna uvidí, jak vyvádí při býčích zápasech tak si s ním sjedná schůzku a pak už je spokojená... Atentátníci však přichystali další atentát a Sherlock Lelíčka a dvojnici na poslední chvíli zachrání. Dvojnice uteče, ale královna je s Lelíčkem spokojená. Atentátníci jsou zavřeni, přijde ale zpráva, že pravý král zemřel. Místo toho, aby si Lelíček šel za něj lehnout na hřbitov se prohlásí za krále a Sherlocka pověří hledáním nového dvojníka. 

DVD-R is in Czech with switchable English subtitles.  Approx. 91 mins. See film sample for audio and video quality!

play button