SKU 2999
Availability

POSLUSNE HLASIM (Dobry Vojak Svejk – Part II) (1958) * with hard-encoded English subtitles *

Karel Steklý Writers: Jaroslav Hasek (book), Karel Steklý (screenplay) Stars: Rudolf Hrusínský, Svatopluk Benes, Jaroslav Marvan
$13.99

Druhý díl satirické komedie začíná odjezdem Švejka a nadporučíka Lukáše do Českých Budějovic. Švejk spolu s průvodčím omylem zatáhnou za záchrannou brzdu. Švejka vysazují v Táboře, kde o jeho trestu má rozhodnout přednosta. Soucitný pán za Švejka zaplatí pokutu a dá mu peníze na novou jízdenku. Švejk peníze propije a musí tedy do Budějovic dojít pěšky. Cestou zabloudí a v Putimi je zatčen. Lukášovi mezi tím přidělí nového sluhu Balouna. Když Švejk dojde do Budějovic, je zařazen jako ordonanc marškumpanie. Vojáci odjíždí na frontu. Švejk hledá ubytování pro vojáky. U rybníka najde ruskou uniformu a oblékne si ji. Díky svému štěstí unikne trestu smrti za velezradu. Švejkův oddíl se dostane do těžké palby. Po té, co střelba utichne, z díry po granátu vyleze usměvavý Švejk. 

The second part of Dobry Vojak Svejk, made one year later, continues to chronicle the good soldier’s unintentional sabotage of Austria-Hungary’s efforts to carry out the First World War, all the time protesting his patriotism while screwing things up.  His rambling reflections that he spouts out in an attempt to justify his conduct drives his lieutenant to despair and get him in trouble with the authorities.  This Czech masterpiece does its part in defining the concept of “Catch 22”, as its predecessor did the year before.

DVD-R is in Czech with hard-encoded English subtitles.  Approx. 91 mins.  See film sample for audio and video quality.

PLEASE NOTE THAT SWITCHABLE (SOFT) SUBTITLES WILL NOT SHOW UP WHEN VIEWING THE SAMPLE BELOW.  IF YOU SEE SUBTITLES, THEN THEY ARE HARD-ENCODED (meaning, they cannot be turned off when viewing the film):

play button