Artikelnummer 4939
Verfügbarkeit

MARKETA LAZAROVA (1967) * with switchable English subtitles *

Frantisek Vlácil Writers: Frantisek Pavlícek, Vladislav Vancura (novel) | 1 more credit » Stars: Josef Kemr, Magda Vásáryová, Nada Hejna
$13.99

Kozlik, the overbearing and tyrannical father of Mikolas and Adam, sends his sons out to plunder unsuspecting travelers. In the course of doing so, they end up with a young German hostage, whose father manages to escape to the King with news of the robbery and kidnapping. Kozlik knows it'll only be a matter of time before the King's men arrive to wreak vengeance, so he sends Mikolas to pressure his neighbor, Lazar, to join him in a war against the royal house.  When Mikolas is unsuccessful in convincing Lazar to do so, he abducts his daughter, Marketa, just as she's to join a convent.  The King does indeed send an army and Lazar is once again called upon to war, this time against Kozlik.

Proslulá historická balada Františka Vláčila dodnes fascinuje zemitostí, s jakou je postižen život ve středověku. Titulní hrdinkou je ctná dívka, předurčená klášteru, ale přinucená stát se milenkou násilnického mladíka... Brutální boje i bizarní postavičky ploužící se zdivočelou zemí jsou postiženy s mimořádnou výmluvností i obrazovou podmanivostí. 

DVD-R is in Czech and German with switchable English subtitles.  Approx. 165 mins.  See film sample for audio and video quality!

REGION FREE

play button

Benutzer, die diesen Artikel gekauft haben, haben auch gekauft